Domowy zakwas na żurek

Kiedy byłam małą dziewczynką, zawsze raz w tygodniu odwiedzałam pewną parę sympatycznych staruszków. Mieszkali niedaleko, w małym domku z ogródkiem, a w ich kuchni, w wielkich garach, zawsze dojrzewał najpyszniejszy żurek w okolicy.
Później, w szkole podstawowej, na długiej przerwie, biegaliśmy do pobliskiego bloku na kubeczek żurku ( zakwasu ) z solą lub bez. Pamiętam ten bardzo kwaśny i lekko słony smak – samo zdrowie! Od czasu do czasu jeździłam z rodzicami na wieś, przeważnie jesienią  – na grzyby. Na starym węglowym piecu ciocia gotowała wspaniały żur zagęszczany swojską tłustą śmietaną – rewelacja! W czasie studiów, w barze ” Żak”na cieszyńskim rynku, jadaliśmy pyszny, gęsty żurek śląski, z kawałkami kiełbasy, marchewki, jajkiem i grubo krojonymi ziemniakami. W moim domu rodzinnym żurek, albo inaczej – „zalewajka” musiała być obowiązkowo raz w tygodniu, najczęściej w sobotę. Dzisiaj też nie wyobrażam sobie życia bez tej pysznej zupy. Od kilku lat mieszkam „na emigracji”, więc zawsze przywożę sobie z Polski sporą porcję mąki żytniej, aby zakisić swój własny domowy żurek…

***

Składniki na 1 litr zakwasu:
  • 4 czubate łyżki mąki żytniej
  • 4 czubate łyżki mąki „żurek” ( żarnówki ), czyli grubo mielonej mąki żytniej na żur
  • kilka ( 3 – 4 ) ząbków czosnku
  • kilka ( 2 – 3 )liści laurowych
  • kilka ( 3 – 4 ) ziaren ziela angielskiego
  • szczypta soli
  • letnia woda przegotowana
Do litrowego słoika, lub naczynia kamionkowego wsypujemy mąkę. Czosnek kroimy w plasterki i wraz z resztą przypraw dodajemy do mąki. Całość zalewamy letnią wodą, dokładnie mieszamy i przykrywamy nakrętką lub talerzykiem ( nie zakręcamy ściśle, aby zakwas miał dostęp powietrza ).
Odstawiamy w ciepłe, nienasłonecznione  miejsce na około 3 dni. Kilka razy dziennie mieszamy zakwas, a kiedy będzie wystarczająco kwaśny, tzn. bardzo kwaśny odstawiamy do lodówki lub od razu gotujemy żurek. Zakwas może leżeć w lodówce, w zakręconym słoiku około 1 miesiąca.Ja osobiście wykorzystuję litr zakwasu na około 2 – 2,5 litra zupy – przepis znajdziecie tutaj.

 

4 thoughts on “Domowy zakwas na żurek

Don't be shy, leave a comment :)